PIESZY SZLAK „ZIELONEJ STRUGI” – długość szlaku 31 km

kolor szlaku – czerwony
Szlak „Zielonej Strugi” obejmuje urokliwe, ciekawe miejsca nad Wisłą i Zieloną Strugą.
Wędrówkę rozpoczynamy  ze stacji PKP w Przyłubiu i udajemy  się w kierunku wschodnim. Początkowo idziemy przez pagórkowaty teren, aż do osiągnięcia skraju lasu. Szlak wije się, stale zmieniając   kierunek, aż do przecięcia drogi krajowej nr 10. Docieramy do wysokiej wiślanej skarpy i skręcamy na południowy wschód, skąd możemy podziwiać rozlewiska  królowej polskich rzek – Wisły. Tereny nadwiślańskie  i Puszcza Bydgoska to miejsca chętnie odwiedzane przez  artystów szukających  plenerów malarskich, rzeźbiarskich i fotograficznych.
Idziemy dalej wąską ścieżką, przedzierając się przez kolczaste zarośla. Po czasie wychodzimy na dużą polanę. Znajdujemy się w dawnej osadzie Gajtowo. Wśród wspaniałych pomników przyrody po raz ostatni podziwiamy panoramę rozlewiskowych jeziorek. Trasa szlaku zaczyna oddalać się od Wisły. Napotykamy na Szlak Rowerowy „Doliną Dolnej Wisły” (czarny). Ponownie przecinamy drogę krajową nr 10 i leśną drogą docieramy do wiaduktu nad torami kolejowymi w Kąkolu. Na¬stępnie skręcamy ukośnie w prawo i schodzimy do Zielonej Strugi. Przez drewnianą kładkę prze¬chodzimy na drugi brzeg i mijając mały domek, wchodzimy w młody las.
Szlak doprowadza nas do leśniczówki Zielona. Ponownie przekraczamy Zieloną Strugę, tym razem solidnym mostkiem. W jego okolicy znajdują się pomnikowe dęby. Drogą schodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Mijamy schowane w lesie letniskowe domy i skręcamy w lewo, a po kilkuset metrach w prawo i ponownie w lewo. Leśnymi duktami docieramy do skrzyżowania pośród skupisk okazałych dębów przy Leśnictwie Niedźwiadki.
Dookoła rozpościera się rozległy bór sosnowy. Kierujemy się na południe aż do dużej polany, na której znajduje się osada Dąblin. Tu Szlak „Zielonej Strugi” łączy się ze Szlakiem „Puszczańskim” (żółtym). Przez pewien czas obydwa szlaki prowadzą równolegle, aż do momentu przejścia w młody sosnowy las. Szlak żółty odbija w prawo, a my idziemy prosto na zachód. Wychodzimy z lasu i jesteśmy w Godziębie. Teraz przez Kępę Kujawską zmierzamy do Rojewa. Ostatni odcinek szlaku prowadzi drogą asfaltową.

szlak