Obsługa Inwestora i Przedsiębiorcy

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r.
Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. Proces wystawiania faktur z punktu widzenia przedsiębiorców nie ulega na razie zmianie. Już teraz przedsiębiorcy – szczególnie mniejsi – w lokalnych urzędach skarbowych mogą zapoznawać się z funkcjonalnościami darmowych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

9 maja Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r. W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury:

1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

KAS przygotowana, aby pomagać przedsiębiorcom

Oznacza to, że przedsiębiorcy zyskali więcej czasu, żeby przygotować się do obowiązkowego KSeF. Obecnie w procesie wystawiania przez nich faktur nic się nie zmienia i nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań. Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r.

Ministerstwo zachęca jednak - szczególnie mniejszych przedsiębiorców - do wykorzystania dodatkowego czasu do zapoznania się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort:
- Aplikacją Podatnika oraz e-mikrofirmą. Wkrótce ma się też pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt, a także podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.

W każdej chwili można przyjść do US i otrzymać informacje na temat działania systemu, korzystając z pomocy pracowników urzędów skarbowych. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF.

Więcej tutaj:Napis Krajowy System e-Faktur na czerwonym porstokącie.

Baza firm

Departament Rozwoju Gospodarczego  w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu prowadzi bazę firm zarejestrowanych i działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przedsiębiorstwa, które dopiszą się do bazy (TUTAJ) będą otrzymywać informacje o aktualnych ofertach dla firm ze strony samorządu województwa – m.in. zaproszenia do udziału w: zagranicznych misjach gospodarczych, giełdach kooperacyjnych z udziałem firm przyjeżdżających z innych krajów, międzynarodowych targach organizowanych na terenie całego świata, konferencjach i szkoleniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski i spółki podległe, informacje o uruchamianym systemie akredytacji usług dla MŚP oraz dostępnych bonach na te usługi.

 

Inwestuj tu

Urząd marszałkowski przygotował film reklamujący parki przemysłowe i obszary aktywności gospodarczej z naszego województwa, w których można zainwestować.

Klatka z kadrem z filmu przedstawia widok na park przemysłowqy w Solcu Kujawskim.

Bezpłatne webinarium dot. eksportu i inwestycji w Ameryce Łacińskiej

Uprzejmie informujemy o możliwości wzięcia udziału w  bezpłatnym webinarium skierowanym do polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem kontaktów biznesowych oraz przybliżeniem możliwości handlowych i inwestycyjnych w Panamie. Strategia panamska jest skierowana do inwestowania w sektor zielonej energii z naciskiem na wykorzystywanie zielonego wodoru oraz pojazdów elektrycznych. Ponadto panamski Rząd dąży do stworzenia hubu farmaceutycznego, zdolnego produkować i eksportować farmaceutyki na cały region Ameryki Środkowej. Zainteresowaną grupę odbiorców zachęcamy do kontaktu: panama [dot] amb [dot] sekretariatatmsz [dot] gov [dot] pl Pod tym adresem mailowym można uzyskać odpowiedzi dot. planowanego webinarium.

Misje gospodarcze z BARR

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. zaprasza przedsiębiorców z sektora MŚP do udziału w zagranicznych misjach gospodarczych powiązanych z branżowymi targami i wydarzeniami.

Udział w misjach gospodarczych jest doskonałą okazją na dokonanie rozpoznania rynku zagranicznego, nawiązanie kontaktów biznesowych, czy wymianę doświadczeń, co doprowadzić może do nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami oraz zagranicznymi kontrahentami. W ramach 85% dofinansowania BARR zapewnia: udział 2-osobowej delegacji z każdej zgłoszonej firmy,  bilety lotnicze w obie strony,  hotel ze śniadaniami i transferem lotniskowym za granicą,  ubezpieczenie,  bilety wstępu na wydarzenie branżowe (jako zwiedzający),  stały dyżur telefoniczny (helpdesk) w terminie wyjazdu.

Wnioski można składać do BARR do 23 maja 2023 roku.

Szczegółowe informacje są dostępne pod linkiem: LINK

Misje organizowane są w ramach projektu „Wsparcie internacjonalizacji MŚP oraz promocji gospodarczej regionu na obszarze funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz” realizowanego przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. w partnerstwie ze stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Gamescom (Niemcy) w dniach 23-25 sierpnia 2023 r. (branża gamingowa) Beauty Istanbul (Turcja) w dniach 27-29 września 2023 r. (branża kosmetyczna) Feria Habitat Valencia (Hiszpania) w dniach 19-21 września 2023 r. (branża meblarska, branża designu) Intermodal Europe (Holandia) w dniach 10-12 października 2023 r. (branża logistyczna)

Aktualnie do wyboru są 4 wydarzenia targowe, takie jak:

Gamescom (Niemcy) w dniach 23-25 sierpnia 2023 r. (branża gamingowa)
Beauty Istanbul (Turcja) w dniach 27-29 września 2023 r. (branża kosmetyczna)
Feria Habitat Valencia (Hiszpania) w dniach 19-21 września 2023 r. (branża meblarska, branża designu)
Intermodal Europe (Holandia) w dniach 10-12 października 2023 r. (branża logistyczna)

 

Plakat

Międzynarodowy Kongres Azjatycki

W dniach 17-19 maja br. w Toruniu odbywa się X Międzynarodowy Kongres Azjatycki.

W ramach wydarzenia, 19 maja o godzinie 12.00 w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (ul. Włocławska 167, budynek A, sala konferencyjna I piętro), odbędzie się spotkanie z przedstawicielami ambasad państw Azji Centralnej i Wschodniej, podczas którego zaprezentowane zostaną ścieżki międzynarodowej współpracy gospodarczej poszczególnych państw. Udział w Kongresie jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez FORMULARZ.  

Tego samego dnia o godzinie 13.00 rozpocznie się międzynarodowa giełda kooperacyjna (spotkania b2b), w której wezmą udział przedsiębiorcy z Azerbejdżanu, Kazachstanu oraz Mongolii. Szczegółowe profile firm z Azerbejdżanu, Mongolii i Kazachstanu.

W celu zaplanowania indywidualnych spotkań, organizatorzy - Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza, bardzo proszą o wypełnienie ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W GIEŁDZIE KOOPERACYJNEJ oraz o potwierdzenie udziału w spotkaniach do 17 maja br. do godziny 12.00.

Spotkania będą tłumaczone na język polski.

Atrakcyjne pożyczki unijne dla najmłodszych firm

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o. to spółka samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W ofercie unijnych pożyczek K-PFP jest m.in. Mikropożyczka, przeznaczona dla mikroprzedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, które działają krócej niż 5 lat.

Maksymalna kwota Mikropożyczki wynosić 100 000 zł, które firma przeznaczyć może na inwestycje służące rozwojowi przedsiębiorstwa, takie jak np. zakup wyposażenia lub maszyn, prace remontowe w nowym lokalu. Do 50% kwoty pożyczki można przeznaczyć na cele obrotowe związane z realizowaną z pożyczki inwestycją.

Czas spłaty pożyczki wynosi do 6,5 roku. Standardowe oprocentowanie to 8,22-8,62%, natomiast dla firm, które działają krócej  niż 3 lata, przewidziano oprocentowanie preferencyjne: 3,81%. Mikropożyczka udzielana jest bez prowizji.

Projekt, w ramach którego udzielana jest Mikropożyczka, będzie wkrótce zakończony – pracownicy K-PFP zachęcają do jak najszybszego skorzystania z oferty.

 

Kontakt:
Toruń: tel. 56 475 62 95, kom. 737 722 106
Bydgoszcz: kom. 500 293 448 lub 572 572 029
Włocławek: kom. 572 572 026 lub 509 707 260
Grudziądz: kom. 572 572 027
Brodnica: kom. 572 743 935

 

Pełna oferta pożyczek unijnych K-PFP dostępna jest pod adresem: kpfp.org.pl/pozyczki-dla-twojej-firmy/

Środki, z których realizowane są Mikropożyczki, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Menadżerem projektu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Plakat.

Inwestycyjna pożyczka energetyczna

Marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) przygotował dla małych i średnich firm ofertę bardzo korzystnej inwestycyjnej pożyczki energetycznej, z gwarantowanym stałym oprocentowaniem. To wsparcie dla przedsiębiorstw gotowych do zainwestowania w panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i energii elektrycznej. Pula środków na ten cel to 25 milionów złotych. Wszystkie informacje o pożyczkach w portalu KPFP kpfp.org.pl. (źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl; grafika: https://kpfp.org.pl/)

Grafika.

 

Tereny inwestycyjne
Tereny inwestycyjne
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Kujawsko Pomorskie Centrum Inwestora
Kujawsko Pomorskie Centrum Inwestora