Wierzby na rynku wycięte

Rynek. Pilarz na tle wyciętej wierzby.

Z rynku zniknęły dwie wierzby. Zostały wycięte na podstawie decyzji starosty bydgoskiego z grudnia 2019 r. Jedna o obwodzie pnia 302 cm, wysokości 12,5 m, druga o obwodzie pnia 272 cm i wysokości 13,6 m. Gmina zleciła wykonanie ekspertyzy w zakresie oceny stanu zdrowotnego drzew z zastosowaniem tomografu sonicznego.  Drzewa  przeszły badanie wnętrza pnia tomografem sonicznym i rezystografem.

- Badanie wykazało, iż drewno pnia wierzby płaczącej o obwodzie pnia 302 cm w 75% uległo rozkładowi. Stwierdzono występowanie owocnika żółciaka siarkowego- grzyba powodującego rozkład brunatny drewna. Na przewodnikach stwierdzono uszkodzenia. Gałęzie mogą mieć tendencje do wyłamywania ze względu na rozkład drewna w miejscu ich wyrastania  i opadania na teren rynku (co miało miejsce 24 czerwca brr.).  Badanie sondą wykryło rozkład drewna w korzeniach na całym obwodzie podstawy pnia. Wierzba z uwagi na zły stan zdrowotny i lokalizację stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia.

- Wierzba płacząca o obwodzie pnia 272 cm posiada pęknięty pień o długości 1,5 m widoczny po obu stronach pnia, za nim masywny ubytek. W badaniu sondą stwierdzono, że pęknięcie obejmuje całą średnicę pnia. Na pniu ślad występowania owocnika żółciaka siarkowego- grzyba powodującego rozkład brunatny drewna. Badanie tomografem sonicznym wykazało istnienie w pniu rozkładu drewna w 50%  położonego w części pnia od strony północno-zachodniej. Na przewodnikach stwierdzono uszkodzenia. Gałęzie mogą mieć tendencje do wyłamywania ze względu na rozkład drewna w miejscu ich wyrastania  i opadania na teren rynku. Badanie sondą wykryło częściowy  rozkład drewna w korzeniach. Wierzba z uwagi na zły stan zdrowotny i lokalizację stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia.

Trzecia wierzba jest jak na razie w dobrym stanie fitosanitarnym i nie wymaga usunięcia.