Do 30 marca można składać uwagi
Gdyby nie to, że informacja, która obiegła Solec o planach utworzenia spalarni odpadów oraz wysypiska śmieci na terenie Parku Przemysłowego, czy gdzieś przy ul. Kujawskiej, wzbudziła niepokój wśród mieszkańców, można by ją uznać po prostu za fake news i przejść nad nią do porządku dziennego. Ponieważ jednak zaniepokoiła część solecczan, kilka słów wyjaśnienia.
Informacja taka pojawiła się w związku z opracowywaniem dla tego rejonu zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wprawdzie zawarte w planie zapisy dają możliwość budowy obiektów punktowych oraz prowadzenia recyklingu odpadów, ale z planami budowy spalarni i wysypiskiem nie mają nic wspólnego. W pierwszym wypadku chodzi o budowę np. silosów, w drugim o zagospodarowywanie odpadów produkcyjnych przez firmy prowadzące działalność w soleckim Parku Przemysłowym.
- Gmina nie ma w planie budowy spalarni, nie zamierza również w żadnej formie wspierać, czy inicjować budowy tego typu obiektu w naszej gminie. Solec jest związany bowiem wieloletnią umową na przekazywanie wytworzonych przez nas odpadów komunalnych do spalarni w Bydgoszczy. Zapisy planów zagospodarowania uniemożliwiają też powstanie wysypiska śmieci – wyjaśnia Barbara Białkowska, zastępca burmistrza.
Dla terenów, o których wspomnieliśmy powstały dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego „Droga krajowa nr 10 – część północna” i dla terenu w obrębie ulic „Unii Europejkskiej – Haskiej – Brukselskiej – Rzymskiej – Paryskiej – Kujawskiej”. Oba wykonał Instytut Rozwoju Miast i Regionów Zespół w Warszawie. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projektach rozwiązaniami odbyła się 23 lutego br. Z projektami planów wraz z prognozą oddziaływania na środowisko można zapoznać się w terminie do 16 marca br. Wyłożone są one do publicznego wglądu w urzędzie oraz udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Obecnie jest czas na składanie uwag do tych dokumentów w nieprzekraczalnym terminie do 30 marca br.
- Uwagi składamy na piśmie do burmistrza podając imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej i adres oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy. Burmistrz rozpatruje złożone uwagi w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Następnie przedstawia radzie miejskiej projekt planu miejscowego wraz z listą nieuwzględnionych uwag. Po uchwaleniu planu przez radę uchwała i załączniki publikowane są w Dzienniku Urzędowym, a burmistrz przedstawia je wojewodzie wraz z dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi. Uchwalony plan wchodzi w życie w terminie określonym w uchwale, liczonym od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym. Odtąd ustalenia planu są prawem miejscowym, obowiązującym wszystkich na wskazanym obszarze – wyjaśnia Iwona Konopa, kierownik Biura Planowania Przestrzennego.
W projektach planu znalazły się następujące zapisy: „Zakaz lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, w szczególności zakładów o dużym i zwiększonym ryzyku jej wystąpienia” oraz „Zakaz składowania odpadów w rozumieniu przepisów odrębnych”. Ponadto „Dopuszcza się realizację obiektów punktowych, na potrzeby prowadzonej działalności, o maksymalnej wysokości – 50 m od poziomu terenu”, a także „Dopuszcza się na terenach oznaczonych symbolem P/U recykling i magazynowanie odpadów w zakresie związanym z procesem technologicznym prowadzonym na terenie danego zakładu”.
Co to oznacza? Wyjaśnia dalej B. Białkowska:
- Zapis dotyczący recyklingu oznacza, że dopuszczona jest lokalizacja działalności związanej ze zbiórką i przetwarzaniem surowców wtórnych i odpadów. Rozumie się przez to odzysk, w którego ramach odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub w innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk. Zapis ten jest również w obowiązującym planie, więc w tym względzie się nic nie zmienia. Obiektami punktowymi mają być, jak to określają inwestorzy, szyby windowe i silosy. Z kolei zmiany dotyczące układu komunikacyjnego mają umożliwić zlokalizowanie na terenie Parku Przemysłowego centrum logistycznego. Zmiana ma uwolnić tereny pod tę działalność, co w perspektywie zapewni wpływy do budżetu gminy. Aby wprowadzić do planów zapisy o zakazie budowy spalarni, kominów, wystarczy złożyć taką uwagę w terminie do końca marca. Nie może tego jednak zrobić gmina. Uwagi może wnosić każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu albo oczekuje wprowadzenia konkretnego zapisu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Parku Przemysłowego określa też konkretne wielkości udziału przeznaczenia podstawowego i uzupełniającego dla terenów usługowo – mieszkaniowych. Ponieważ w planie tereny te, jako podstawową mają określoną funkcję usługową, stąd przeznaczenie na usługi jest procentowo wyższe od funkcji mieszkaniowej - w stosunku 51 proc do 49 proc. Przy zmianie planu należało sprecyzować obie te wielkości, co wynikało z dostosowania zapisów planu do przepisów wyższej rangi.