Zarządzenia i informacje
Prezes Rady Ministrów wprowadził na terenie RP stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO - CRPZarządzeniem nr 57 i nr 59 z dnia 31 maja 2024 r. w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO oraz stopnia alarmowego BRAVO-CRP na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyżej wymienione stopnie alarmowe obowiązują od godz. 00:00 1 czerwca 2024 r. do godz. 23:59 31 sierpnia 2024 r.
Stopnie alarmowe CRP wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.
Stopień BRAVO–CRP oznacza, że należy m.in. wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.
Stopień alarmowy BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. Stopień ten zobowiązuje policję, straż graniczną oraz żandarmerię wojskową do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Ponadto należy przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych oraz zapewnić personel na wypadek zdarzeń terrorystycznych.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:
- całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów
- przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku
- przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Na podstawie komunikatu otrzymanego z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy, Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, iż w dniach 5-6.06.2023 r. w godzinach 09:00 – 20:00 planowany jest oblot samolotu w związku z czym może występować uciążliwość związana z podwyższonym poziomem hałasu w środowisku. Ze względu na warunki atmosferyczne loty mogą zostać odwołane.
ZARZĄDZONE STOPNIE ALARMOWE
Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2632) podpisał Zarządzenia:
- nr 18 z dnia 24 lutego 2023 roku w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 19 z dnia 24 lutego 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 20 z dnia 24 lutego 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 marca 2023 roku, od godz. 00:00, do dnia 31 maja 2023 roku do godz. 23:59.
Ptasia grypa - zasady bioasekuracji.
Zarządzone stopnie alarmowe
Zarządzenie w sprawie opracowania planu akcji kurierskiej oraz planu rozplakatowania obwieszczeń na terenie gminy Solec Kujawski
Pismo Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dot. odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym ASF
[0][1]
[2]
Pismo Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie zarządzenia środków podejmowanych
w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie woj. kujawsko-pomorskiego
[3]
Ptasia grypa
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy, za Inspekcją Weterynaryjną, zawiadomiło o wykryciu materiału genetycznego wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 u indyków rzeźnych na terenie powiatu inowrocławskiego. Kujawsko - Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 17 grudnia br. ósmego ogniska grypy ptaków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek urzędowych pobranych od indyków rzeźnych z gospodarstwa zlokalizowanego w miejscowości Jezuicka Struga, gm. Rojewo, pow. inowrocławski. W związku z tym obowiązuje rozporządzenie Nr 22/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 20 grudnia 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów inowrocławskiego i bydgoskiego. W obszarze zagrożonym grypą ptaków jako jedyna miejscowość z naszej gminy znalazła się Chrośna.
- Pismo Starosty Bydgoskiego z dnia 16 stycznia 2020 r.
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków
- Informacje dla hodowców drobiu
- Plakat oraz apel do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii
Powołanie Zespołu ds. sytuacji kryzysowej w związku z planowanym strajkiem nauczycieli
Informujemy, że z dniem 2 kwietnia 2019 Burmistrz powołał w drodze Zarządzenia Zespół ds. sytuacji kryzysowej w związku z ogłoszeniem strajku nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych.