Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim (dawniej Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej) jest instytucją, której głównym celem jest świadczenie pomocy społecznej osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, a nie są w stanie pokonać jej wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia. Udzielana pomoc zmierza zawsze do poprawy sytuacji osób i rodzin, poprzez wsparcie pracowników socjalnych, którzy jednocześnie stanowią wizytówkę CUS. Wszelkie działania podejmowane przez pracowników CUS zmierzają do określenia problemów klientów i ich likwidowania, a w relacji długofalowej do tworzenia możliwości rozwoju mieszkańców. W dużej mierze podejmowane działania nakierunkowane są na odzyskanie i wzmocnienie samodzielnego funkcjonowania rodzin, a także włączenie ich i angażowanie do życia w społeczności lokalnej. Wszystkie wspomniane wyżej działania CUS zmierzają do zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Aby te cele osiągnąć Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim pozyskuje również środki z zewnątrz, głównie poprzez realizację projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej.
Na przestrzeni lat, w znaczący sposób zmienił się charakter pracy i ilość zlecanych, nowych zadań, co zaowocowało zwiększeniem się kadry pracowniczej. To w konsekwencji doprowadziło do rozbudowy struktury organizacyjnej CUS i zwiększonej liczby zatrudnionych pracowników. Koniecznym się stało wprowadzenie logicznego rozdzielenia siedzib CUS, by ułatwić mieszkańcom dostęp do odpowiedniej komórki organizacyjnej. Obecnie pracownicy CUS mieszczą się w odrębnych budynkach, a w nich poszczególne sekcje.
- Budynek główny mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 12. W tej siedzibie można zgłaszać się w celu uzyskania wsparcia finansowego, do pracowników socjalnych zajmujących się głównie pracą socjalną, skierowaniami do DPS, zadaniami z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jest też miejscem, gdzie urzęduje Dyrektor Centrum Usług Społecznych, z którym mieszkańcy mogą umówić się na spotkanie. Funkcjonują tam także Punkty konsultacyjne dla osób zmagających się z uzależnieniami i współuzależnieni. Telefon kontaktowy: 798422413.
Można się tam udać w celu załatwienia spraw związanych ze świadczeniami rodzinnymi, świadczeniami z funduszu alimentacyjnego oraz rządowym programem „Czyste Powietrze”. Telefon kontaktowy: 666385070.
- Drugą siedzibą Centrum stanowi budynek znajdujący się przy Placu Jana Pawła II 4, który opatrzony jest nazwą „Dom Dobrych Praktyk”. W głównej mierze poświęcony jest on osobom starszym, chorym czy niepełnosprawnym. Należy się do niego udać w celu uzyskania informacji i wsparcia w formie usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych, pomocy asystenta rodziny, wsparcia asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej lub pomocy w formie pracy socjalnej. Można tam także uzyskać wsparcie psychologa czy psychiatry.
W budynku mieszczą się także trzy mieszkania chronione wspierane oraz funkcjonuje Klub samopomocy „Stokrotka”. Telefon kontaktowy: 502 932 397
- Trzeci budynek stanowi Warsztat Terapii Zajęciowej znajdujący się przy ulicy 23 Stycznia17c. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która daje osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztat nie jest placówką samodzielną, lecz stanowi część struktury Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim.
Telefon Kontaktowy: 52 387 45 72.
- Opis projektu
-
Projekt: Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim
Wartość projektu: 4 033 787,25 zł.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027: 3 428 719,16 zł.
Grupy docelowe: 178 (130 kobiet i 48 mężczyzn) zamieszkujących w rozumieniu kodeksu cywilnego na terenie Gminy Solec Kujawski w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
W tym:
Osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu Otoczenie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu Osoby z niepełnosprawnością, Osoby doświadczające przemocy domowej Mieszkańcy Gminy Solec Kujawski w ramach realizacji Planu Organizowania Społeczności Lokalnej przez Organizatora Społeczności Lokalnej zatrudnionego w ramach projektu.
Cel projektu: Zwiększenie dostępu 178 mieszkańców Gminy Solec Kujawski do ogólnodostępnych, dobrej jakości, zintegrowanych usług społecznych odpowiadających ich potrzebom w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2026 roku poprzez przekształcenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim w Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim.
Efekty:
Wskaźniki realizacji projektu:
Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie – 148 (103 kobiety i 45 mężczyzn). Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie – 30 (27 kobiet i 3 mężczyzn). Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1. Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej – 1. Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 30 (27 kobiet i 3 mężczyzn). Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie – 34 (31 kobiet i 3 mężczyzn). Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 17 (10 kobiet i 7 mężczyzn).
W ramach projektu przewidziano wsparcie:
W ramach asystencji osobistej wspierającej aktywność, w szczególności osób z niepełnosprawnościami – 15 osób. W ramach wsparcia opiekunów faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – 30 osób.
W ramach rozwoju mieszkalnictwa treningowego – 2 osoby. W ramach wsparcia osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osób doświadczających przemocy domowej w ramach Interwencji Kryzysowej – 60 osób. W ramach rozwoju specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania – wsparcie pielęgniarki dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – 28 osób. Zapewnienie transportu door – to – door jako usługa uzupełniająca dla innych usług w ramach projektu i 43 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu nie korzystających z innych form wsparcia w ramach projektu. Realizacja 64 wydarzeń w latach 2024 – 2027 w ramach realizacji Planu Organizacji Społeczności Lokalnej.W ramach projektu zostaną doposażone w meble i sprzęt stanowiska pracy oraz sfinansowane wynagrodzenia Organizatora Społeczności Lokalnej i Koordynatora Indywidualnych Planów Usług Społecznych. Zostanie doposażona sala szkoleniowa do realizacji wsparcia w ramach projektu.
Ponadto planowana jest adaptacja lokalu mieszkalnego ma mieszkanie treningowe, które zostanie wyposażone w sprzęt i meble. Zakupiony zostanie samochód przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością do realizacji usługi door-to-door. Zostaną zatrudnione osoby do świadczenia wsparcia w ramach zaplanowanych w projekcie usług.W ramach projektu zostaną zrealizowane zadania:
Zadanie I. Wdrożenie działalności Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim
Zadanie II. Wdrożenie i realizacja usług społecznych – część I.
Zadanie III. Wdrożenie i realizacja usług społecznych – część II.
#FunduszeEuropejskie