ZABYTKI NIERUCHOME - SOLEC KUJAWSKI

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wybudowany w latach 1845-1847, aż do 1945 roku jako kościół ewangelicki i jest obecnie najstarszym murowanym obiektem w mieście. Budowę świątyni wsparł finansowo król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W 1894 roku wybudowano 37 metrową wieżę.
Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Wybudowany w latach 1911-1912 z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii – Witolda Nowakowskiego. Jeszcze w latach 20-tych XX wieku rozpoczęto rozbudowę kościoła, przede wszystkim dobudowano nawy boczne, prezbiterium i zakrystię. Konsekracja świątyni nastąpiła w dniu 13.12.1931 r.
Kolejowa wieża ciśnień
Wieża ciśnień
Kolejowa wieża ciśnień położona jest przy ul. Dworcowej, przy trakcie kolejowym Bydgoszcz – Toruń. Została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, prawdopodobnie wraz z otwarciem żelaznej linii kolejowej w 1861 roku. Powstanie wieży było istotne z wielu względów. Była to jedyna taka wieża na trasie Bydgoszcz Wschód – Toruń.
Budynek starego dworca kolejowego w Solcu Kujawskim
Zespół dworca kolejowego
Stary Dworzec PKP to budynek murowany, dwu i pół kondygnacyjny. Został zbudowany w 1898 roku.
Villa Wegenera
Villa Wegenera
Kamienica postawiona w latach 1891-1903. Autorem projektu Villi był architekt Józef Święcicki, który zaprojektował m.in. Hotel „Pod Orłem” w Bydgoszczy. Początkowo budynek służył jako prywatna Villa Juliusza Wegenera – właściciela tartaków. W dwudziestoleciu międzywojennym w budynku mieściło się sanatorium Powiatowej Kasy Chorych w Bydgoszczy.
Ratusz w Solcu Kujawskim
Ratusz
W drugiej połowie XIX wieku, zmieniał się styl architektury i zabudowa miasta. Względnie szybko powstały obiekty sakralne oraz ważne budowle i instytucje użyteczności publicznej. I tak oto 22 kwietnia 1890 roku wmurowano kamień węgielny pod gmach nowego ratusza miejskiego, którego głównym wykonawcą była firma budowlana Augusta Schillera…
Eksponaty muzeum OSP
Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej
Bogata historia działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie miasta Solca Kujawskiego sięgająca 1886r. przyczyniła się do dużej ilości zgromadzonych dokumentów, zdjęć i innych pamiątek. Brak pomieszczenia do ich eksponowania i przechowywania zmobilizowała działaczy OSP do poczynania starań rozbudowy remizy i utworzenia Sali Tradycji.…
Villa Anna
Villa Anna
Wybudowana w 1911 roku jako budynek mieszkalny. Przed II Wojną Światową dom należał do państwa Priebe, w którym to mieszkała przez około rok ich córka Ingrid wraz ze swoim mężem, niemieckim żołnierzem Heinzem Veita. Jednak na przełomie 1944/1945 zostawili swój dobytek, uciekając w głąb Niemiec, chroniąc się przed Armią Czerwoną.