Sołectwo Chrośna

Sołtys sołectwa Chrośna - Marek Łukaszewski tel. 606-936-286

Chrośna to wieś położona na terenie województwa kujawsko - pomorskiego, w powiecie bydgoskim, w gminie Solec Kujawski. Miejscowość położona jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko - Bydgoskiej, w centrum Puszczy Bydgoskiej. Powierzchnia wsi wynosi 350 ha.  Pierwsza wzmianka o wsi Chrośna pochodzi z roku 1369 kiedy Król Kazimierz Wielki oddał opuszczoną wieś królewską Chrosti Stefanowi z Kraszyc. Wieś zamieszkana była przez smolarzy, których głównym źródłem utrzymania były produkty pozyskane z okolicznych lasów. Trudnili się oni wyrobem produktów drzewnych takich jak smoła, węgiel drzewny oraz potaż. W 1937 r. we wsi przeważały gospodarstwa rentowe. Wieś należała do gminy Nowa Wieś Wielka. Po II wojnie światowej na terenie wsi zamieszkuje 360 mieszkańców. W 1954 roku Chrośna weszła w skład Gminy Rojewo - Rojewice. W roku 1958 Chrośna została włączona do gromady Solec Kujawski.

Chrośna otoczona jest lasami wraz z fragmentem starego, około 180 - letniego boru świeżego z domieszką olch i brzóz. Sąsiadujące z Chrośną Łąki Studzienieckie, które powstały po osuszeniu akwenu przez menonitów, wraz z przyległą Puszczą Bydgoską stanowią miejsce bytowania wielu gatunków ptaków i zwierząt.

Dla promowania walorów turystycznych, przyrodniczych, a także kulturowych wsi, 10 lipca 2005 r. we wsi Chrośna sołtys Barbara Dolińska, Krzysztof Skorupka, prezes Oddziału Puszczańskiego PTTK, Zygmunt Krzemień, Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski Antoni Nawrocki ogłosili wieś Chrośna "Stolicą Puszczy Bydgoskiej". Jednym z najwyższych wzniesień w Puszczy Bydgoskiej (w oddziale leśnym nr 82 jest wzniesienie o wysokości 116 m.n.p.m.) jest Szwedzka Góra : 110,2 m.n.p.m., znajdująca się w pobliżu wsi. Nazwa pochodzi od występującego w tym miejscu posterunku wojsk szwedzkich w czasach tzw. "potopu".

Przez teren wsi przebiegają: Pieszy Szlak im. Mariana Przybylskiego o łącznej długości 20 km, Pieszy Szlak "Puszczański" o łącznej długości 41 km, Pieszy Szlak "Nowa Wieś Wielka - Chrośna" o łącznej długości 12 km i Rowerowy Szlak "Świadkowie Historii" o łącznej długości 40 km.
Na terenie wsi znajduje się kilkanaście zabytków ujętych w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, w tym kapliczka maryjna, budynek dawnej szkoły oraz rządcówka i dwór z początku XX w. w zespole założenia dworsko - parkowego.

Miejscem spotkań mieszkańców wsi jest świetlica wiejska, która posiada bogate zaplecze kuchenne, sale noclegowe, sanitariaty oraz salę główną.  Tuż przy świetlicy znajduje się siłownia plenerowa oraz miejsce na ognisko.  W świetlicy swoją działalność prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich zrzeszające członkinie z terenu wsi Chrośna.