Sołectwo Przyłubie

Sołtys sołectwa Przyłubie - Grzegorz Świtała tel. 881-231-155

Przyłubie to miejscowość położona na terenie województwa kujawsko - pomorskiego, w powiecie bydgoskim, w gminie Solec Kujawski. Znajduje się w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko - Bydgoskiej. Powierzchnia wsi wynosi 12 901 ha.

Pierwsza wzmianka  o Przyłubiu pochodzi z dokumentu Kazimierza Wielkiego z 1359 r., w którym król wyraża zgodę na lokację wsi Przyłubie na prawie chełmińskim. Do roku 1565   Przyłubie znajduje się w rękach braci Macieja i Feliksa Przyłubskich. W 1594 r. w celu zagospodarowania dużej części terenów zalewanych przez Wisłę, do wsi sprowadzeni zostali osadnicy olenderscy. Spowodowało to podział na Przyłubie Polskie (leżące bliżej Solca) i Przyłubie Niemieckie. 1 lipca 1925 roku, Przyłubie Polskie przyłączone zostaje do Solca. 

Północną granicę wsi Przyłubie stanowi Wisła, będąca drogą wodną o parametrach I klasy żeglarskiej. 
Elementem charakterystycznym Kotliny Toruńskiej, w której leży Przyłubie jest system terasów rzecznych, począwszy od zalewowego poziomu terasowego (przy korycie Wisły), po wysoko wyniesione terasy dawnej doliny wód polodowcowych. Przez teren gminy Solec Kujawski, wzdłuż koryta Wisły, przebiega obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 - Dolina Dolnej Wisły, powiązany ze specjalnym obszarem ochrony siedlisk - Solecką Doliną Wisły oraz Dybowską Doliną Wisły. 

W obrębie dzisiejszego Przyłubia znajdują się tereny dawnej wsi Kabat gdzie 4 września 1999 r. uruchomiono Radiowe Centrum Nadawcze z nadajnikiem o mocy 1000 KW i dwoma masztami radiowymi o wysokości 330 i 289 m, które emitują 1 Program Polskiego Radia.

Przez teren Przyłubia przebiegają: Pieszy Szlak im. Tadeusza Dolczewskiego o łącznej długości 16 km, Pieszy Szlak "Zielonej Strugi" o łącznej długości 31 km, Pieszy Szlak im. Mariana Przybylskiego, Pieszy Szlak im. Jerzego Szafkowskiego i Rowerowy Szlak "Doliną Dolnej Wisły" o łącznej długości 49,7 km. 

Na terenie wsi zlokalizowane są zabytki ujęte w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, wśród których znajduje się kapliczka maryjna, cmentarze ewangelickie, budownictwo osadnictwa olenderskiego z XIX w., dawna strażnica wodna oraz budynek świetlicy wiejskiej. Świetlica jest miejscem spotkań mieszkańców oraz siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich zrzeszających członkinie z terenu sołectwa