Ręce starszej osoby trzymające laskę.

Celem tego projektu jest poprawa sytuacji życiowej 40. osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu - mieszkanek i mieszkańców naszej gminy. Ma być on osiągnięty poprzez zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług opiekuńczych w formie dziennego domu pomocy oraz wzrost umiejętności 30 osób sprawujących opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia.

W ramach projektu w siedzibie Stowarzyszenia im. Sue Ryder, przy ul. Powstańców 6, powstanie dzienny dom pomocy. Partnerem projektu jest gmina, a realizatorem wsparcia Centrum Usług Społecznych. Wartość projektu to 2 824 292,39 zł, z czego dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021 – 2027 wynosi 2 683 011,36 zł. Projekt skierowany jest do osób które z powodu z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności wymagają wsparcia opiekuńczego. Projekt składa się z dwóch zadań:

- świadczenie usług opiekuńczych uzupełnianych licznymi działaniami terepeutycznymi (terapia zajęciowa, wsparcie psychologiczne, choreoterapia, opieka pielęgniarska, animacje - na podstawie postawionej diagnozy) wraz z zapewnieniem posiłków i transportem odbiorców wsparcia;

- wsparcie dla osób sprawujących opiekę nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w formie zajęć warsztatowych (36 godzin) oraz poradnictwa psychologicznego (60 godzin).

Umowa między wnioskodawcą/partnerem wiodącym, którym jest Stowarzyszenie im. Sue Ryder i gminą została podpisana 25 maja br.

Jak poinformowała Jolanta Miszczak, dyrektor stowarzyszenia, strony przystępują do realizacji projektu z uwagi na konieczność zapewnienia stacjonarnych usług opiekuńczych mieszkańcom Gminy Solec Kujawski, potrzebujący wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) wśród nich:

1. Osoby cierpiące na otępienia/demencje (maksymalnie 4). Badania prowadzone w Polsce wykazały, że w populacji powyżej 65 r.ż. rozpowszechnienie chorób otępiennych wynosi od 5,7 do 10%, ale jednocześnie występują, aż u 16,5% osób w wieku 80-84.

2. Osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) bez choroby otępiennej. Bardzo często są to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, które wymagają świadczenia usług opiekuńczych ze względu na niepełnosprawność, bądź specyficzne problemy zdrowotne uniemożliwiające zaspokajanie potrzeb życiowych.

Ważne jest także udzielenie wsparcia osobom sprawującym opiekę nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz otoczenie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Głównymi opiekunami są przede wszystkim współmałżonkowie chorych (około 70%, dane własne), którzy sami będąc osobami starszymi borykają się z problemami wynikającymi z wieku i stanu zdrowia. Drugą grupę opiekunów stanowią dzieci chorych. Grupa ta jest zróżnicowana pod względem wieku i wykształcenia, często są to osoby starsze, czyli współmałżonkowie, lub dorosłe dzieci, w przedziale wiekowym 30-60 lat. Natomiast najczęściej są to kobiety.

Wsparcie to będzie realizowane przez doświadczonego partnera wiodącego, który od ponad 20 lat jest organizacją pożytku publicznego oraz zrealizował szereg wysokiej jakości usług dla osób starszych i niesamodzielnych.

Okres realizacji projektu: 1 lipca 2025 – 31 grudnia 2027 r.

 

 

Logotyp programu.