Nizwykła historia jednej rodziny

Organizatorzy konferencji w towarzystwie biskupa bydgoskiego.

„Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina.

Najpierw ta, w której się urodziłeś,

później ta, którą sam stworzyłeś”. 

Peter Sellers

 

 

Pod honorowym patronatem biskupa diecezji bydgoskiej Krzysztofa Włodarczyka 18 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się konferencja „Człowieczeństwo. Niezwykła historia zwykłej rodziny z Markowej”. Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Teresa Substyk, ksiądz dziekan Grzegorz Grobelny oraz dyrektor SP nr 1 Małgorzata Niedźwiedzka.

Po przemówieniu dyrektora szkoły wszyscy goście obejrzeli program artystyczny zaprezentowany przez uczniów, opracowany przez nauczycieli historii oraz muzyki. Dzieci pokazały zwyczajne życie rodziny Ulmów - ich troski, zainteresowania. W czasie wojny Ulmowie dali schronienie żydowskiej rodzinie, za co zapłacili życiem swoim oraz wszystkich swoich dzieci.

Bardzo interesujący i wyczerpujący wykład ks. prof. dr. hab. Waldemara Szczerbińskiego „Fakty i mity na temat ratowania Żydów przed Zagładą przez Polaków” był doskonałym dopełnieniem całości.

Obecny na konferencji bp Krzysztof Włodarczyk podziękował za możliwość uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu oraz wspólnie z organizatorami konferencji wręczył nagrody i wyróżnienia w diecezjalnym konkursie plastycznym.  Wszystkie konkursowe prace można było obejrzeć na przygotowanej wystawie.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli przygotowanie konferencji.