Ruszyły rejestracja i zapisy

Ruszyły rejestracja i zapisy

Od dzisiaj, tj. od 15 stycznia możemy zarejestrować się do szczepienia przeciw COVID-19. Mamy do wyboru kilka możliwości online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Następnie, we właściwym terminie, zgłaszamy się do punktu szczepień, gdzie lekarz będzie kwalifikował nas do szczepienia. Po wykonaniu szczepienia pacjent pozostanie przynajmniej przez kilkanaście minut na obserwacji. Jeżeli nie wystąpią żadne niepokojące objawy będzie można udać się do domu. Po upływie 21 dni zostanie podana druga dawka. Ponowna rejestracja nie będzie konieczna.

Od 15 stycznia mogą rejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia Polacy którzy ukończyli 70 lat. Również od 15 stycznia każdy pełnoletni obywatel może zgłosić chęć zaszczepienia się. Nie oznacza to jeszcze rejestracji. Zarejestrować się będzie można w momencie, w którym zostaną ogłoszone terminy szczepień dla naszej grupy.

Szczepienia będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. W Solcu będziemy mogli zaszczepić się w trzech punktach: Miejsko – Gminnej Przychodni Zdrowia Solmed (ul. Powstańców 7a, tel. 52 387 45 13); NZOZ Przychodni Rodzinnej (ul. Piastów 1a, tel. 699 829 219); Prywatnym Gabinecie Lekarskim (ul. Zbożowa 19, tel. 602 643 595).

W pierwszym etapie zaszczepieni mogli być pracownicy sektora ochrony zdrowia. Pozostali Polacy mają być szczepieni według następujących kryteriów:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczegóły na www.gov.pl/web/szczepimysie