SZLAK PIESZY IM. TADEUSZA DOLCZEWSKIEGO – długość szlaku ok. 18 km

 

SZLAK PIESZY IM. TADEUSZA DOLCZEWSKIEGO – długość szlaku ok. 18 km

Kolor szlaku: zielony,

Szlak nosi imię Tadeusza Dolczewskiego (1930-2003), wybitnego działacza Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy.

Wędrówkę zaczynamy w pobliżu stacji PKP w Solcu Kujawskim. Przechodzimy tunelem pod torami kolejowym i skręcamy w lewo w ul. Powstańców. Mijając Miejsko-Gminną Przychodnię Zdrowia, idziemy dalej ulicą Powstańców. Po przekroczeniu skrzyżowania ulic Średniej i Powstańców idziemy prosto, a wkrótce za niewielkim rowkiem skręcamy w lewo, a następnie przed ścianą lasu w prawo. Wchodzimy w szpaler drzew brzozowych. Tak dochodzimy do Drogi Krajowej nr 10.

Przechodzimy przez Drogę Krajową nr 10 i idziemy leśnym duktem na południe. Jesteśmy w kompleksie lasów Puszczy Bydgoskiej. Wkrótce po raz pierwszy przecinamy czarny szlak im. Jerzego Szafkowskiego. Po około 4 kilometrach szlak skręca na wschód. W ten sposób zbliżamy się do terenów byłego poligonu wojskowego. Po dotarciu do asfaltowej drogi, skręcamy na południe, a po 200 metrach w leśny dukt na wschód. Niedaleko na południe od szlaku znajduje się zbiornik przeciwpożarowy, który jest ostoją ptactwa wodnego oraz wodopojem dla zwierzyny leśnej. W pobliżu zbiornika znajduje się leśny parking, przy którym można odpocząć. Z tego miejsca rozpościera się widok na wysokie maszty (289 metrów i 330 metrów) Radiowego Centrum Nadawczego. Centrum zostało zbudowane w latach 1997-1999 i uruchomione 4 września 1999 roku. Po uprzednim uzgodnieniu istnieje możliwość zwiedzenia obiektów R.C.N.

Idziemy dalej leśnym duktem na wschód przez około 1 km, po czym przy styku z niebieskim szlakiem im. Mariana Przybylskiego skręcamy na północ. W trakcie marszu po raz drugi przecinamy czarny szlak. Po przejściu ok. 2,5 km skręcamy w lewo i kierujemy się na zachód. Wkrótce docieramy do asfaltowej drogi prowadzącej do R.C.N-u i skręcamy w prawo na północ. Dochodzimy do Drogi Krajowej nr 10 i przechodzimy na drugą stronę. Wchodzimy do Solca Kujawskiego i kontynuujemy marsz ulicą Kujawską, mijając po drodze stary murowany budynek w którym mieściła się kiedyś Szkoła Podstawowa nr 2. Chwilę dalej mijamy świetlicę Jagódka. Następnie po pokonaniu około jednego kilometra dochodzimy do przejazdu kolejowego. Przekraczamy go i skręcamy w prawo w ulicę Sosnową. Idziemy kilkaset metrów w kierunku wschodnim a następnie przy ścianie lasu skręcamy w prawo na południe.

Dochodzimy do gospodarstwa położonego w pobliżu torów kolejowych i skręcamy w lewo. Mijamy gospodarstwo z prawej strony, po czym droga wprowadza nas do lasu. Skręcamy w kierunku południowym. Stopniowo szlak kieruje nas w stronę torów kolejowych, krótki fragment pokonujemy idąc równolegle do linii kolejowej. Następnie skręcamy w lewo i kierujemy się na północ. Tak dochodzimy do asfaltowej szosy w miejscowości Przyłubie. Niedaleko, po lewej stronie szosy na wzgórzu dostrzegamy cmentarz mennonicko-ewangelicki. Przed cmentarzem schodzimy z szosy w lewo. Tutaj szlak kończy się. Poniżej, za budynkiem dawnej szkoły a obecnie świetlicy wiejskiej, rośnie 400-letni dąb – jeden z najstarszych w województwie kujawsko-pomorskim.

szlak

Szlak Dolczewskiego

Szlak Dolczewskiego

Szlak Dolczewskiego

Szlak Dolczewskiego