Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek w ZUS?

Przedsiębiorcy, którzy mają chwilowe problemy finansowe i trudności w pozyskaniu środków na terminowe opłacenie składek, mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. Dzięki temu będą mogli przesunąć bieżące obciążenia w czasie, co pozwoli im na zachowanie płynności finansowej.

Odroczenie terminu płatności składek umożliwia przesunięcie bieżących obciążeń oraz uregulowanie składek w późniejszym, ustalonym z ZUS terminie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zachować płynność finansową i kontynuować działalność na rynku, nie obawiając się nieodwracalnych konsekwencji związanych z przymusową egzekucją - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Takiej uldze w spłacie podlegają składki w pełnej kwocie oraz na wszystkie fundusze. Co istotne, odroczenie może dotyczyć jedynie tych składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek trzeba złożyć najpóźniej w dniu płatności składki.

Warunki spłaty są ustalane indywidualnie i zależą od możliwości finansowych przedsiębiorcy.
W przypadku odroczonych składek nie nalicza się odsetek. Zamiast tego pobierana jest opłata prolongacyjna w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu podpisania umowy.
Taka ulga może stanowić pomoc publiczną.

Odroczenie terminu płatności składek udzielane jest wyłącznie na wniosek. W formularzu należy wskazać okres, za który składki mają być odroczone, proponowany termin zapłaty, źródło finansowania odroczonej składki oraz rodzaj wnioskowanej pomocy publicznej. Zakres wymaganych dokumentów uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania.

Wnioski można składać: elektronicznie (wniosek RSO), pisemnie, ustnie do protokołu lub telefonicznie - za pośrednictwem Centrum Kontaktu Klientów (aby złożyć wniosek w tej formie trzeba mieć profil na platformie PUE/eZUS).

Nie należy się obawiać formalności. W placówkach ZUS zatrudnieni są wyspecjalizowani doradcy, którzy na podstawie informacji uzyskanych od klienta zaproponują najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań, dostosowane do indywidualnej sytuacji oraz możliwości finansowych.

Odroczenie terminu płatności składki jest korzystnym rozwiązaniem w krótkim okresie, jednak warto mieć na uwadze jego konsekwencje. W miesiącu, na który przesunięto płatność, konieczne będzie uregulowanie zarówno bieżącej, jak i odroczonej składki. To oznacza podwójne obciążenie budżetu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe.

W roku 2024 ZUS odroczył terminy płatności 7 197 płatnikom składek na kwotę 1 003 219 tys. zł.
W porównaniu do 2023 r. jest to wzrost liczby udzielonych odroczeń o 7,7 proc. i wzrost
o 37,4 proc. kwoty objętej tym rodzajem ulgi.

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r.
Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. Proces wystawiania faktur z punktu widzenia przedsiębiorców nie ulega na razie zmianie. Już teraz przedsiębiorcy – szczególnie mniejsi – w lokalnych urzędach skarbowych mogą zapoznawać się z funkcjonalnościami darmowych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

9 maja Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r. W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury:

1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

KAS przygotowana, aby pomagać przedsiębiorcom

Oznacza to, że przedsiębiorcy zyskali więcej czasu, żeby przygotować się do obowiązkowego KSeF. Obecnie w procesie wystawiania przez nich faktur nic się nie zmienia i nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań. Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r.

Ministerstwo zachęca jednak - szczególnie mniejszych przedsiębiorców - do wykorzystania dodatkowego czasu do zapoznania się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort:
- Aplikacją Podatnika oraz e-mikrofirmą. Wkrótce ma się też pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt, a także podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.

W każdej chwili można przyjść do US i otrzymać informacje na temat działania systemu, korzystając z pomocy pracowników urzędów skarbowych. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF.

Więcej tutaj:Napis Krajowy System e-Faktur na czerwonym porstokącie.

Baza firm

Departament Rozwoju Gospodarczego  w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu prowadzi bazę firm zarejestrowanych i działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przedsiębiorstwa, które dopiszą się do bazy (TUTAJ) będą otrzymywać informacje o aktualnych ofertach dla firm ze strony samorządu województwa – m.in. zaproszenia do udziału w: zagranicznych misjach gospodarczych, giełdach kooperacyjnych z udziałem firm przyjeżdżających z innych krajów, międzynarodowych targach organizowanych na terenie całego świata, konferencjach i szkoleniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski i spółki podległe, informacje o uruchamianym systemie akredytacji usług dla MŚP oraz dostępnych bonach na te usługi.

 

Inwestuj tu

Urząd marszałkowski przygotował film reklamujący parki przemysłowe i obszary aktywności gospodarczej z naszego województwa, w których można zainwestować.

Klatka z kadrem z filmu przedstawia widok na park przemysłowqy w Solcu Kujawskim.

Bezpłatne webinarium dot. eksportu i inwestycji w Ameryce Łacińskiej

Uprzejmie informujemy o możliwości wzięcia udziału w  bezpłatnym webinarium skierowanym do polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem kontaktów biznesowych oraz przybliżeniem możliwości handlowych i inwestycyjnych w Panamie. Strategia panamska jest skierowana do inwestowania w sektor zielonej energii z naciskiem na wykorzystywanie zielonego wodoru oraz pojazdów elektrycznych. Ponadto panamski Rząd dąży do stworzenia hubu farmaceutycznego, zdolnego produkować i eksportować farmaceutyki na cały region Ameryki Środkowej. Zainteresowaną grupę odbiorców zachęcamy do kontaktu: panama [dot] amb [dot] sekretariatatmsz [dot] gov [dot] pl Pod tym adresem mailowym można uzyskać odpowiedzi dot. planowanego webinarium.

Misje gospodarcze z BARR

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. zaprasza przedsiębiorców z sektora MŚP do udziału w zagranicznych misjach gospodarczych powiązanych z branżowymi targami i wydarzeniami.

Udział w misjach gospodarczych jest doskonałą okazją na dokonanie rozpoznania rynku zagranicznego, nawiązanie kontaktów biznesowych, czy wymianę doświadczeń, co doprowadzić może do nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami oraz zagranicznymi kontrahentami. W ramach 85% dofinansowania BARR zapewnia: udział 2-osobowej delegacji z każdej zgłoszonej firmy,  bilety lotnicze w obie strony,  hotel ze śniadaniami i transferem lotniskowym za granicą,  ubezpieczenie,  bilety wstępu na wydarzenie branżowe (jako zwiedzający),  stały dyżur telefoniczny (helpdesk) w terminie wyjazdu.

Wnioski można składać do BARR do 23 maja 2023 roku.

Szczegółowe informacje są dostępne pod linkiem: LINK

Misje organizowane są w ramach projektu „Wsparcie internacjonalizacji MŚP oraz promocji gospodarczej regionu na obszarze funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz” realizowanego przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. w partnerstwie ze stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Gamescom (Niemcy) w dniach 23-25 sierpnia 2023 r. (branża gamingowa) Beauty Istanbul (Turcja) w dniach 27-29 września 2023 r. (branża kosmetyczna) Feria Habitat Valencia (Hiszpania) w dniach 19-21 września 2023 r. (branża meblarska, branża designu) Intermodal Europe (Holandia) w dniach 10-12 października 2023 r. (branża logistyczna)

Aktualnie do wyboru są 4 wydarzenia targowe, takie jak:

Gamescom (Niemcy) w dniach 23-25 sierpnia 2023 r. (branża gamingowa)
Beauty Istanbul (Turcja) w dniach 27-29 września 2023 r. (branża kosmetyczna)
Feria Habitat Valencia (Hiszpania) w dniach 19-21 września 2023 r. (branża meblarska, branża designu)
Intermodal Europe (Holandia) w dniach 10-12 października 2023 r. (branża logistyczna)

 

Plakat

Międzynarodowy Kongres Azjatycki

W dniach 17-19 maja br. w Toruniu odbywa się X Międzynarodowy Kongres Azjatycki.

W ramach wydarzenia, 19 maja o godzinie 12.00 w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (ul. Włocławska 167, budynek A, sala konferencyjna I piętro), odbędzie się spotkanie z przedstawicielami ambasad państw Azji Centralnej i Wschodniej, podczas którego zaprezentowane zostaną ścieżki międzynarodowej współpracy gospodarczej poszczególnych państw. Udział w Kongresie jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez FORMULARZ.  

Tego samego dnia o godzinie 13.00 rozpocznie się międzynarodowa giełda kooperacyjna (spotkania b2b), w której wezmą udział przedsiębiorcy z Azerbejdżanu, Kazachstanu oraz Mongolii. Szczegółowe profile firm z Azerbejdżanu, Mongolii i Kazachstanu.

W celu zaplanowania indywidualnych spotkań, organizatorzy - Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza, bardzo proszą o wypełnienie ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W GIEŁDZIE KOOPERACYJNEJ oraz o potwierdzenie udziału w spotkaniach do 17 maja br. do godziny 12.00.

Spotkania będą tłumaczone na język polski.

Atrakcyjne pożyczki unijne dla najmłodszych firm

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o. to spółka samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W ofercie unijnych pożyczek K-PFP jest m.in. Mikropożyczka, przeznaczona dla mikroprzedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, które działają krócej niż 5 lat.

Maksymalna kwota Mikropożyczki wynosić 100 000 zł, które firma przeznaczyć może na inwestycje służące rozwojowi przedsiębiorstwa, takie jak np. zakup wyposażenia lub maszyn, prace remontowe w nowym lokalu. Do 50% kwoty pożyczki można przeznaczyć na cele obrotowe związane z realizowaną z pożyczki inwestycją.

Czas spłaty pożyczki wynosi do 6,5 roku. Standardowe oprocentowanie to 8,22-8,62%, natomiast dla firm, które działają krócej  niż 3 lata, przewidziano oprocentowanie preferencyjne: 3,81%. Mikropożyczka udzielana jest bez prowizji.

Projekt, w ramach którego udzielana jest Mikropożyczka, będzie wkrótce zakończony – pracownicy K-PFP zachęcają do jak najszybszego skorzystania z oferty.

 

Kontakt:
Toruń: tel. 56 475 62 95, kom. 737 722 106
Bydgoszcz: kom. 500 293 448 lub 572 572 029
Włocławek: kom. 572 572 026 lub 509 707 260
Grudziądz: kom. 572 572 027
Brodnica: kom. 572 743 935

 

Pełna oferta pożyczek unijnych K-PFP dostępna jest pod adresem: kpfp.org.pl/pozyczki-dla-twojej-firmy/

Środki, z których realizowane są Mikropożyczki, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Menadżerem projektu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Plakat.

Inwestycyjna pożyczka energetyczna

Marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) przygotował dla małych i średnich firm ofertę bardzo korzystnej inwestycyjnej pożyczki energetycznej, z gwarantowanym stałym oprocentowaniem. To wsparcie dla przedsiębiorstw gotowych do zainwestowania w panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i energii elektrycznej. Pula środków na ten cel to 25 milionów złotych. Wszystkie informacje o pożyczkach w portalu KPFP kpfp.org.pl. (źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl; grafika: https://kpfp.org.pl/)

Grafika.

 

Tereny inwestycyjne
Tereny inwestycyjne
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Kujawsko Pomorskie Centrum Inwestora
Kujawsko Pomorskie Centrum Inwestora